банер

Географічне положення й ландшафт


З північного сходу границя парку проходить за межею Нижньо-Яблунської та Верхньо-Яблунської сільських рад з Турківською міською радою і за межею лісових масивів ДП Боринське та Турківське лісові господарства. Ці межі проведені по хребту з абсолютними відмітками з середніми висотами 700 м. Від г. Висока (737 м) межа Парку знову виходить на Головний Європейський вододіл між басейном р. Ріка (притока Сяну) і басейном Верхнього Дністра. Тут вона відділяє землі Шандровецької та Боберківської сільських рад від Вовчанської, Лімнянської і Хащівської сільських рад. Оскільки на цьому відрізку межа проведена за адміністративно-орографічно-басейновим принципом, то до Парку увійшло с. Дністрик Дубовий, землі якого хоча і охоплюють водозбір правої притоки Дністра, однак в адміністративному відношенні село підпорядковується Боберківській сільській раді.

На півночі, обминаючи ліси ДП Турківське лісове господарство на хребті Віхівський горб, межа Парку виходить до державного кордону де на його перетині з Головним Європейським вододілом знаходиться його крайня північна точка (абс. вис. 678 м).

На заході межа Парку проходить вздовж державного кордону України з Польщею: протягом 45 км до г. Вершок (851 м), вона фіксує межу з регіональним ландшафтним парком "Долина Сяну”, після цього протягом 8 км до г. Пиняшкови (960 м) – з Бещадським національним парком. Від г. Пишнякови до Ужоцького перевалу протягом 1 км парк межує з Ужанським НПП.

Територія РЛПН знаходиться у межах Стийсько-Сянської верховини Вододільно-Верховинської області Українських Карпат в інтервалі висот від 640 до 951 м н.р.м. Ландшафт частини Парку, розташований вздовж державного кордону, формують три гірські хребти, які перетинають територію з північного заходу на південний схід: Червоний Верх (найвища вершина – г. Мархітина, 826 м), Сянський (г. Щолб, 874 м), Бучок (г. Бучок, 915 м і безіменна вершина висотою 951 м, яка знаходиться на південному сході цього хребта). Між хребтами Червоний Верх і Сянський знаходяться острівні гори – Кам’янець (762 м) і Лосівка (819 м). В ланцюгу острівних гір долини верхнього Сяну найвищою є Сянківська Кічера – 888 м. Хребет Червоний Верх переходить у пасмо Отриту (польська частина резервату). Хребти Бучок і Сянський знаходяться на відстані 6 та 10 км від Головного вододільного хребта Східних Бескидів.

У долині, сформованій гірськими ріками Яблунька (басейн Дністра) і Ріка (басейн Сяну), яка при хорошій погоді добре проглядається з траси Львів-Ужгород біля Борині, розташовані села Боберка, Шандровець, Верхня Яблунька і Нижня Яблунька. Між Головним вододільним хребтом і Сянським кряжем, від витоків р. Сян біля с. Сянки, в північно-західному напрямку простирається друга велика долина шириною 14-16 км. Ріка Сян від с. Сянки до с. Боберка є ділянкою державного кордону України з Польщею довжиною 53 км і, водночас, внутрішньою межею між РЛПН та двома польськими природоохоронними територіями, що входять до складу МРБ. В цій долині колись були розташовані села Соколики, Тернава Вижня, Тернава Нижня, Дзвиняч Горішній, Локіть, Дидьова та Журавин, мешканці яких були виселені в 1944-1946 рр. радянським режимом під час операції очищення прикордонної смуги. З долини (ур. Локіть над с. Локіть) відкривається велична панорама польської частини резервату – від г. Кінчик Буковський на південному сході до г. Смерек на північному заході (від с. Сянки до Лютовіск). З Ужоцького перевалу відкривається вид на долину верхнього Сяну, Головний вододільний хребет, Сянський хребет, а також окремі вершини Західних Бещадів, зокрема, Кінчик Буковський (1251 м) та Галич (1333 м н.р.м.).

Через РЛПН проходить Головний європейський вододіл, який розділяє басейни двох великих європейських рік – Сяну (басейн Балтійського моря) та Дністра (басейн Чорного моря). Витоки р.Сян знаходяться на південь від с. Сянки, а р. Дністер – біля с. Вовче (поблизу с. Шандровець). На території РЛПН вододіл бере свій початок на півдні, у районі Ужоцького перевалу, потім він повертає на північ до с. Сянки, від якого проходить у північно-західному напрямку хребтами Бучок і Сянським, де різко звертає на схід, до г. Висока. Від цієї вершини вододіл знову повертає на північний захід (майже паралельно до зовнішньої межі парку) і за с. Боберка, на півночі, він входить на територію Польщі.

comments powered by Disqus